I. Wpisy cykliczne – Komunikaty, Relacje, Konkursy

Ten rodzaj wpisów umożliwia wgrywanie zdjęć w formie galerii. Gdy dodasz do wpisu pliki, system sam rozpozna, które z nich to zdjęcia, a które są załącznikami do pobrania. Z tych drugich utworzy listę na samym dole wpisu, zdjęcia natomiast wyświetli w formie galerii. Pierwsze dodane zdjęcie będzie pełniło rolę miniaturki wpisu.

[kliknij obrazek, by powiększyć podgląd]

Zamieszczanie galerii na stronie przedszkola opisaliśmy szczegółowo we wpisie Galerie zdjęć na stronie przedszkola.

II. Wpisy statyczne – Podstrony

Jeśli na stronie przedszkola utworzyłeś dodatkowe podstrony (wyświetlane w dolnym menu, tuż nad zakładką „Kontakt”), możesz zamieszczać pliki graficzne (zdjęcia, obrazki) w treści wpisu.

Warunkiem jest, by obrazek, który chcesz wstawić, był już zamieszczony w internecie (na innej stronie). Poniżej opiszemy jak to zrobić, a także co w sytuacji, gdy dany obrazek mamy tylko u siebie na komputerze (nie ma go jeszcze nigdzie w sieci).

WAŻNE: Pamiętajmy, że zamieszczając jakiekolwiek zdjęcie czy obrazek na stronie przedszkola, powinniśmy mieć pewność, że nie naruszamy żadnych praw autorskich – osoba, która posiada prawa autorskie do obrazka wyraziła zgodę na jego zamieszczenie na naszej stronie.

Sytuacja A: obrazek jest już na innej stronie internetowej:

Krok 1: Wchodzimy na stronę z obrazkiem – w naszym przypadku jest to strona: http://blog.ciufcia.pl/zabawa-chowanego-angielskim i obrazek Zosi i Kevina bawiących się w chowanego.

Krok 2: Klikamy prawym przyciskiem myszy na obrazek Zosi i Kevina – wybieramy polecenie „Pokaż obrazek

[kliknij obrazek, by powiększyć podgląd]

WAŻNE: Polecenie „Pokaż obrazek” będzie widoczne, jeśli korzystasz z przeglądarki Mozilla Firefox (). Jeśli używasz przeglądarki Google Chrome () ta sama funkcja nazywa się „Otwórz grafikę w nowej karcie”. Jeśli korzystasz z przeglądarki Internet Explorer (), kliknij „Zapisz obraz jako” i zapisz plik na swoim komputerze. Następnie postępuj zgodnie ze wskazówkami z Sytuacji B (gdy chcemy wstawić obrazek znajdujący się na naszym komputerze).

Krok 3: Kopiujemy adres obrazka z pola przeglądarki, w naszym przypadku: http://blog.ciufcia.pl/wp-content/uploads/2011/11/zabawa-w-chowanego3-300×226.jpg

Krok 4: Umieszczamy adres obrazka na podstronie, ujęty w znaczniki [img] [/img]:
[img]http://blog.ciufcia.pl/wp-content/uploads/2011/11/zabawa-w-chowanego3-300×226.jpg[/img]

[EDYCJA podstrony - kliknij obrazek, by powiększyć podgląd]

[PODSTRONA - kliknij obrazek, by powiększyć podgląd]

W tym przykładzie obrazek umieściliśmy pod tekstem – w edycji podstrony jest to ostatnia linijka w oknie treści. Oczywiście można obrazki umieszczać w dowolnym miejscu podstrony. Odstępy przed/po obrazkach uzyskamy wciskając „Enter” (raz lub kilka razy – w zależności od odległości, którą chcemy uzyskać).

Sytuacja B: obrazek znajduje się na komputerze (nie na stronie internetowej):

Krok 1: Wchodzimy na stronę, która umożliwia darmowy hosting obrazków – na przykład: http://ifotos.pl
(
na stronie z przykładu – ifotos.pl,  dany obrazek może być przechowywany 3 miesiące /dla osób niezarejestrowanych/, lub 12 miesięcy /dla osób zarejestrowanych w tym serwisie/)

Krok 2: Klikamy „Przeglądaj” i wybieramy ze swojego dysku obrazek, który chcemy zamieścić.

Krok 3: Po wybraniu obrazka z komputera, klikamy zielony przycisk „wrzucaj”.
Pojawi się informacja, że plik został pomyślnie dodany.

Krok 4: Na dole tej samej strony pojawi się kilka adresów obrazka – potrzebujemy skopiować BEZPOŚREDNI – klikamy więc w hasło „Pokaż link bezpośredni”.


Krok 5: W tym samym polu pojawi się adres obrazka – to jego kopiujemy i wstawiamy między znaczniki :-)

W naszym przypadku tekst do wstawienia na podstronę będzie następujący:
[img]http://s6.ifotos.pl/img/warzywa-o_xhsxwsh.jpg[/img]

WAŻNE: Dla każdego obrazka system generuje unikalny adres!