W poprzednim wpisie Konkursy od przedszkoli dla przedszkoli! (oprócz ściągi z listą bieżących przedszkolnych konkursów ;-)) opisaliśmy, jak ważne w edukacji przedszkolaka, w kształtowaniu i rozwijaniu jego zainteresowań jest uczestnictwo w konkursach.

Dzisiaj podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas organizowania konkursu oraz w jaki sposób dotrzeć do potencjalnych uczestników :-)

Ogłoszenie konkursu – co powinno zawierać?

Dla uczestników czytających ogłoszenie Twojego konkursu najważniejsze informacje to:

1. Temat konkursu:
Powinien zachęcać do udziału i naprowadzać na tematykę. Warto dodać w nim informację o zasięgu i rodzaju konkursu (plastyczny, literacki, taneczny, itp.), np: „Piękno polskich miast – ogólnopolski konkurs plastyczny”.

2. Kto może uczestniczyć w konkursie:
a) zasięg konkursu: Ogłoszenie konkursu jest w internecie czytane przez osoby z różnych części Polski (czasem i świata), ważne jest więc, czy konkurs jest ogólnopolski, regionalny (np. tylko dla wybranego miasta), a może tylko wewnątrzprzedszkolny (dla dzieci z Twojego przedszkola). Gdy informacja jest zawarta na początku, od razu wiemy, czy konkurs jest adresowany do nas i czy warto czytać dalszą część ogłoszenia.
b) dla przedszkoli czy dzieci indywidualnych: Czy prace mogą zgłaszać tylko przedszkola? Jeśli tak – czy są ograniczenia liczby zgłoszeń? W jakim wieku mogą być uczestnicy konkursu?

3. Na czym polega konkurs:
Określenie tematu konkursu to nie wszystko. Uczestnicy muszą wiedzieć czego ma dokładnie dotyczyć praca. Jeśli temat konkursu to np. „Piękno polskich miast – konkurs plastyczny”, wytłumacz, czy praca powinna przedstawiać miasto rodzinne dziecka, czy miasto, które najbardziej lubi, a może miasto jego marzeń?

4. Techniczne wytyczne dotyczące prac:
a) technika i format: Czy przyjmujesz prace tylko w formacie A4, A3, a może ich wielkość jest dowolna? Czy można przysłać prace przestrzenne, czy tylko prace płaskie? Czy prace powinny być podpisane z tyłu, czy z przodu?
b) karta zgłoszenia i zgody: Czy do prac powinna być dołączona jakaś karta zgłoszenia lub podpisane zgody? Jeśli tak, koniecznie dołącz wzór tych dokumentów jako plik do pobrania.

5. Termin i miejsce dostarczenia prac:
a) adres organizatora: Adres, pod który należy dostarczyć prace najlepiej napisz w takiej formie, w jakiej uczestnicy powinni go zamieścić na kopercie (wraz z dopiskiem, jeśli jest potrzebny).
b) termin dostarczenia prac: Czy brana jest pod uwagę data ze stempla pocztowego (tj. data wysyłki) czy wyłącznie data dostarczenia pracy do organizatora?
c) dane kontaktowe: adres e-mail lub telefon do koordynatora konkursu, z którym można skontaktować się w przypadku ewentualnych wątpliwości.

6. Kto ocenia prace i wg jakich kryteriów:
Uczestnik przed zgłoszeniem pracy powinien wiedzieć, czy jego pracę będzie oceniać sam organizator, czy powołana przez niego komisja, a może głosować będą internauci? Ważne jest także jasne określenie kryteriów branych pod uwagę podczas oceny prac: czy będzie to samodzielność, zgodność z tematem, zdolności plastyczne, a może niestandardowe ujęcie tematu? Warto wspomnieć czy prace będą oceniane w kategoriach wiekowych.

7. Kiedy wyniki i jakie nagrody:
Każdy, kto bierze udział w konkursie chce przecież wiedzieć, co może wygrać i kiedy (oraz jak) się o tym dowie! :-) Określ, czy przewidujesz jakieś nagrody, czy planujesz przyznać dyplomy laureatom, a może wszystkim uczestnikom? Jeśli tak – w jakiej formie będą dostarczone i kiedy. Jeśli np. przewidujesz wysłanie podziękowań tylko pod warunkiem przesłania wcześniej koperty ze znaczkiem zwrotnym – podkreśl to na końcu ogłoszenia.

Regulamin konkursu – jasne zasady!
a) wzór regulaminu: Każde ogłoszenie konkursu (będące często po prostu jego regulaminem) należy dopasować do konkretnego wydarzenia – nie ma więc uniwersalnego wzoru, który można po prostu skopiować, zmieniając tylko tytuł, daty i nazwę organizatora. ;-) Można jednak przejrzeć ogłoszenia konkursów zamieszczonych w internecie – warto jednak robić to rozważnie i wybierać te, które wyglądają najbardziej „solidnie”, a nie te najkrótsze.
b) jasne zasady: Uczestnik przed przystąpieniem do konkursu musi mieć komplet informacji na jego temat. Nie można zamieszczać zdań typu: „Regulamin może być w każdej chwili zmieniony przez organizatora”, ponieważ taki organizator nie jest wiarygodny. Uczestnik zaczyna się zastanawiać, czy może organizator już teraz planuje, że coś zmieni – i co to będzie? Czy tylko data (przedłuży termin, jeśli będzie chciał dać szansę większej liczbie uczestników), czy może zmienić się temat i kategoria uczestników, a wysłana praca okaże się wtedy „niezgodna z regulaminem”? Takich wątpliwości nie można nigdy pozostawiać!

Gdzie zamieścić ogłoszenie o konkursie?

1. Strona internetowa przedszkola:
Najważniejszym miejscem na zamieszczenie ogłoszenia (regulaminu) konkursu jest strona internetowa przedszkola-organizatora. Jeśli np. nauczyciel dowie się podczas rozmowy z koleżanką, że Przedszkole nr 700 z Krakowa organizuje fajny konkurs, najczęściej zacznie szukać właśnie strony internetowej tego przedszkola, by poznać szczegółowe informacje.

2. Serwisy, na które zaglądają inne przedszkola (potencjalni uczestnicy):
W sieci istnieje wiele serwisów, na które zaglądają nauczyciele, poszukując inspiracji do zajęć. Część z nich ma nawet osobne działy, dedykowane przedszkolnym konkursom. Takim działem są np. Konkursy w naszej Strefie Nauczyciela :-)

WAŻNE: Jeśli prowadzisz u nas stronę przedszkola, wystarczy, że raz dodasz ogłoszenie konkursu – wpis pojawi się zarówno na stronie Twojego przedszkola, jak i w „Strefie Nauczyciela” w dziale „Konkursy” :-)

Wyłoniłeś Laureatów – ogłoś wyniki!

Po zakończeniu konkursu czas powiadomić wszystkich uczestników, kto został laureatem! Zwycięzców najlepiej oczywiście powiadomić telefonicznie. Dla wszystkich innych osób należy ogłosić wyniki konkursu na stronie internetowej. Najlepiej, jeśli informacja o wynikach będzie w tych samych miejscach, w których było jego ogłoszenie. Warto dodać do nich zdjęcia nadesłanych prac – pozwala to na poznanie talentów uczestników konkursu. :-)

Oto, jak ogłosić wyniki konkursu na Przedszkolowo.pl:

WAŻNE: Jeśli prowadzisz u nas stronę przedszkola, dodane wyniki pojawią się zarówno w Strefie Nauczyciela, jak i na stronie Twojej placówki. :-)

Krok 1: Wyświetl wpis
Po zalogowaniu wyświetl stronę konkursu w Strefie Nauczyciela – wpis znajdziesz w zakładce Oczekujące w dziale „Konkursy”, i kliknij „Ogłoś wyniki” – pomarańczowe hasło w prawym górnym rogu wpisu (jest widoczne tylko wtedy, gdy jesteś zalogowany). Zostanie wyświetlony formularz dodania wyników.

Krok 2: Uzupełnij treść i zdjęcia
Uzupełnij pole „Treść” informacją o laureatach konkursu. Zachęcamy także do wgrania zdjęć prac, które zostały zgłoszone na konkurs. Zdjęcia zostaną wyświetlone w galerii zaraz pod tekstem wyników.

Krok 3: Zapisz zmiany
Gdy uzupełnisz formularz, kliknij „Zapisz zmiany”. Wyniki zostaną zapisane, a Twój wpis automatycznie znajdzie się w zakładce Wyniki. Do wyników możesz w przyszłości nanieść zmiany, klikając żółte hasło „Edytuj wyniki” w prawym górnym rogu wpisu.

W treści wpisu będą widoczne dwie zakładki. Domyślnie „Wyniki konkursu” z informacjami o Laureatach, a także „Ogłoszenie konkursu (Archiwum)” z podglądem regulaminu konkursu, który był we wpisie przed wgraniem wyników.

Zobacz przykład konkursu, w którym ogłoszono wyniki:

Kartka świąteczna – konkurs SP im. M. Konopnickiej w Lipinach