Nauka czytania może być naprawdę fascynującą przygodą. Nie wiecie jak nauczyć dziecko czytać? Potrzebujecie dobrych metod? Z nami poznacie sprawdzone metody nauki czytania!
Nauka czytania - poznaj sprawdzone metody!
Nauka czytania to szczególny moment w życiu każdego dziecka. Ważne przy tym jest podejście rodziców, ich cierpliwość i odpowiednia ilość czasu poświęcana dziecku. Nie każdy maluch od razu płynnie czyta, dlatego w nauce czytania ważne są metody jakimi posługują się rodzice. To często długi proces, który wymaga czasu i odpowiedniego podejścia. Za to efekt końcowy sprawi radość nie tylko rodzicom, ale też dziecku, które inaczej zacznie odbierać otaczający go świat. Pierwsze próby nauki dziecka mogą wpłynąć na stosunek dziecka do nauki w przyszłości, więc lepiej nie zniechęcać już na samym początku i nie być zbyt wymagającym.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, liczą się metody. Nauka czytania będzie dzięki nim wiązała się z przyjemnością i zabawą. Poznajcie metody, które dla was wybraliśmy.

1. Metoda Domana

Metoda nauki czytania, która zakłada naukę dziecka od trzeciego miesiąca życia, została nazwana przez Domana „zabawą w czytanie”. Polega na pokazywaniu dziecku plansz z całymi słowami. W tej metodzie nauki czytania liczy się konsekwencja. Ważne jest też, aby wykonywać te ćwiczenia, gdy dziecko ma dobry humor, wtedy oczywiście chętniej włączy się w zabawę. Doman wyróżnił 5 etapów zabawy w czytanie:

        1. Pojedyncze słowa

        2. Wyrażenia dwuwyrazowe

        3. Pierwsze zdania

        4. Rozbudowa zdań

        5. Samodzielne czytanie

Etap pierwszy polega na wprowadzeniu 15 słów z najbliższego otoczenia dziecka. Prezentację jednego wyrazu łączymy z głośnym odczytaniem i trwa to 1 sekundę. Na początek tworzymy zestaw 5 słów (pokazujemy i odczytujemy jeden wyraz), które należy powtarzać 3 razy w ciągu dnia. Kolejnego dnia powtarzamy te słowa trzy razy i dodajemy zestaw kolejnych 5 słów. Teraz uczymy dziecko trzech zestawów, po 5 wyrazów w każdym zestawie. Pokaujemy je trzy razy dziennie.

Etap drugi to czytanie wyrażeń dwuwyrazowych. Wprowadzamy tutaj etykiety (karty, kartki) z nazwami kolorów. Ze słów, których użyliśmy w etapie pierwszym tworzymy wyrażenia dwuwyrazowe, np. niebieski plecak, sok pomarańczowy itd. Etykiety z kolorami należy podzielić na 2 zestawy po 5 wyrażeń w każdym. Po upływie pięciu dni wycofujemy po jednym wyrażeniu z każdego zestawu i dodajemy nowe. Najlepiej użyć słów przeciwstawnych, np. duże – małe, ładne – brzydkie itd.

Etap trzeci, w którym zaczynamy budować pierwsze zdania. W tym etapie nauka czytania staje się ciekawsza i bardziej zaawansowana. Włączamy nazwy czynności do wyrazu lub wyrażenia dwuwyrazowego i tworzymy krótkie, proste zdania, np. Mama skacze, ładny piesek itd. Można też stworzyć zestaw 5 zdań, do których w odtępie kilku dni dodajemy dwa nowe zdania przy jednoczesnym wycofaniu dwóch „starych” zdań. Spróbujmy zabawić się w autora i stwórzmy dla naszego dziecka książeczkę zawierającą proste zdania, z której dziecko będzie się uczyło. Taka książeczka powinna zawierać pięć zdań i do każdego ilustrację.

Etap czwarty, czyli coraz bliżej momentu, kiedy dziecko będzie mogło czytać samodzielnie! Tutaj posługujemy się rozbudowanymi zdaniami, które wyrażają bardziej złożoną myśl. Zadaniem poprzedzajacym czytanie rozbudowanych zdań jest wprowadzenie przyimków „w”, „na”, „do” itp. Na początek lepiej, żeby takie zdania były dwuwyrazowe, później możemy je włączyć w rozbudowane zdanie.

Etap piąty, czyli samodzielne czytanie! Po tak wytężonej nauce czytania przy wykorzystaniu powyższych metod osiagamy sukces. Możemy teraz wybrać się z dzieckiem do księgarni w celu wybrania pierwszej książki. Pamiętajmy przy tym, że taka książka powinna spełniać pewne warunki. Powinna zawierać litery nie mniejsze niż 2 cm. Tekst powinien poprzedzać ilustrację. Powinno tam być jedno zdanie na jednej stronie.

Aby nauka była skuteczna, na dziecko nie wolno wywierać presji, popędzać go ani krytykować, by maluch się nie zniechęcił i nie stracił motywacji.

 

Partnerem artykułu jest:

Zobacz więcej: http://rodzice.familie.pl/artykul/Nauka-czytania-poznaj-sprawdzone-metody,7346,1.html#ixzz2zny1FHSY