Opowiedz o tym, co dzieje się w przedszkolu!

Jak najłatwiej i najszybciej pokazać rodzicom to, co dzieje się w przedszkolu? Odpowiedź jest prosta: tworząc galerię zdjęć! Zrobienie fotografii podczas zajęć czy imprezy zajmuje dosłownie kilka sekund – szczególnie dzisiaj, gdy dostępne na rynku telefony komórkowe wyposażone są w bardzo dobrej jakości aparaty fotograficzne. Nawet jeśli nie masz pod ręką tradycyjnego aparatu, bez problemu możesz wykorzystać komórkę do uchwycenia najfajniejszych momentów przedszkolnego dnia. :-)

Fotografie to niezwykła pamiątka, zarówno dla uczestników danego wydarzenia, jak i dla osób, które nie mogły być wśród nich. Dla przedszkolaków zdjęcia z zajęć są bez wątpienia wspaniałym sposobem na zachowanie wspomnień i utrwalenie tego, co działo się w ciągu dnia. Ich rodzice natomiast mogą bliżej poznać przedszkolną codzienność, która jest tak ważną częścią życia ich dziecka – obejrzeć, jak bawi się z rówieśnikami, czy zobaczyć, z jakim zaangażowaniem tworzy swoją pracę plastyczną.

*WAŻNE*: Zanim opublikujesz na stronie zdjęcia z przedszkola, upewnij się, że wszyscy rodzice wyrazili na to zgodę. Najlepiej ustalić to na początku roku szkolnego i zebrać od rodziców podpisane zgody na zamieszczanie zdjęć dzieci na stronie przedszkola.

Publikacja galerii na stronie przedszkola

Strona przedszkola jest najlepszym miejscem na prezentację zdjęć. Tym sposobem przyzwyczaisz rodziców swoich przedszkolaków do jej częstego odwiedzania, dzięki czemu będą na bieżąco także z komunikatami, które na niej zamieszczasz. Szansa na to, by nie umknęło im żadne ważne ogłoszenie, wzrośnie wielokrotnie! :-)

*WARTOŚĆ DODATKOWA*: Strona przedszkola bogata w zdjęcia przedstawiające zajęcia i inicjatywy, w których bierzecie udział, będzie wyjątkową zachętą dla tych rodziców, którzy stoją przed wyborem placówki dla swojego dziecka. Haseł reklamowych zapewniających o wspaniałości przedszkoli w internecie jest mnóstwo i mało kto w nie wierzy – fotografie z kreatywnych zajęć są argumentem nie do podważenia!

Kiedy publikować zdjęcia?

Zdjęcia, które planujesz opublikować, najlepiej podzielić wg konkretnych wydarzeń, których dotyczą. Rodzicom ułatwi to ich przeglądanie, a Tobie zarządzanie treścią na stronie.

Najlepszym sposobem na to, by prawidłowo prezentować zdjęcia, jest publikowanie ich na bieżąco – tj. w tym samym dniu (bądź następnym), w którym zostały zrobione. Dzięki temu rodzice nie będą długo czekać na ich obejrzenie, a Tobie nie nagromadzi się mnóstwo plików, których zamieszczenie będziesz cały czas odkładać na „jutro” (i ostatecznie nigdy nie ujrzą światła dziennego ;-)).

Bieżące zamieszczanie zdjęć ułatwi również dodanie do nich opisu – każda galeria prócz tytułu powinna mieć też przynajmniej jedno zdanie, które wyjaśni oglądającym czego dotyczą zdjęcia, kiedy zostały zrobione, itp. Im mniej czasu dzieli zrobienie zdjęć i ich publikację, tym więcej szczegółów będziesz pamiętać. :-)

Jak zamieścić galerię na stronie?

Do zamieszczania galerii najlepiej oczywiście wykorzystać dział „Relacje” – fotografie są przecież niczym innym, jak relacją z tego co się wydarzyło.

1. Po zalogowaniu wybierz w „Strefie Nauczyciela” dział Relacje i kliknij pomarańczowy przycisk „Dodaj relację”.

2. Uzupełnij formularz dodania relacji: temat, treść oraz dodaj pliki – system sam rozpozna, które z nich to zdjęcia i wyświetli je w formie galerii zaraz pod opisem. Dodany wpis będzie widoczny na stronie przedszkola oraz w „Strefie Nauczyciela”.

*WAŻNE*: Gdy już opublikujesz wpis, obejrzyj go na stronie przedszkola. Sprawdź, czy nie ma żadnych literówek w tytule wpisu ani w jego opisie, oraz upewnij się, że zdjęcia wyświetlają się prawidłowo (np. nie są obrócone albo zbyt małe i nic na nich nie widać). Wpisy z błędami zniechęcą rodziców do zaglądania na stronę. Nie będą też zachęcające dla tych osób, które planują zapisać swoje dziecko do Twojego przedszkola.

Dobre praktyki czyli przykłady fotorelacji!

Oto kilka doskonałych przykładów relacji z galerią zamieszczonych na przedszkolnych stronach:

Podsumowanie najważniejszych zasad:

  1. Dopilnuj, by rodzice wyrazili zgodę na publikację zdjęć dzieci na stronie przedszkola (ew. zwróć uwagę podczas robienia zdjęć na to, by nie fotografować dziecka, którego rodzice nie wyrazili zgody.)
  2. Umieszczaj zdjęcia na bieżąco – nie będziesz mieć zaległości, a rodziców przyzwyczaisz do tego, że na stronie zawsze coś się dzieje :)
  3. Wgrywaj zdjęcia wg wydarzeń których dotyczą: 1 wydarzenie = 1 wpis. Ułatwi to ich przeglądanie.
  4. Dodając relację, wgraj do niej pliki zdjęć – system sam je ułoży w galerię.
  5. Każdy wpis relacji ze zdjęciami (tj. z galerią) wzbogać o krótką informację: kiedy zdjęcia zostały zrobione i co przedstawiają.
  6. Po dodaniu wpisu sprawdź, jak wygląda on na stronie przedszkola.

To nic nie kosztuje! (Prócz dobrych chęci i dosłownie kilku minut! ;-)) Do dzieła! :-)